PREZENTARE GENERALĂ / DEFINIȚIE
1. Verbele de orice categorie au fără nici o excepţie la conjunctivul imperfect aceleaşi desinenţe ca la conjunctivul prezent.
2. Verbele slabe şi verbele modale sollen şi wollen au conjunctivul imperfect identic cu indicativul imperfect:
indicativul imperfect / Conjunctivului imperfect
|
Audio |
Persoana |
Indicativ Imperfect |
Modul Conjunctiv imperfect |
|
Persoana I |
ich fragte |
ich fragte |
|
|
|
Persoana a II-a |
du fragtest |
Du fragtest |
|
|
Persoana a III-a |
er, sie, es fragte |
Er, sie, es fragte |
3. Verbele tari, verbul auxiliar sein şi verbele neregulate gehen, stehen, tun formează conjunctivul imperfect din indicativul imperfect; dacă vocala radicală a imperfectului indicativ este a, o sau u, ea primeşte Umlaut:
|
Audio |
Verbe la Infinitiv |
Indicativ Imperfect |
Modul Conjunctiv imperfect |
|
rufen |
Ich rief |
ich riefe |
|
|
kommen |
Ich kam |
ich käme |
|
|
sein |
Ich war |
er, sie, es wäre |
|
|
stehen |
Ich stand |
ich stände |
|
|
tun |
Ich tat |
er, sie, es täte (stünde) |
4. Verbele auxiliare de timp haben şi werden, verbele preteritoprezente (cu excepţia lui sollen şi wollen), verbele bringen, denken, formează conjunctivul imperfect din indicativul imperfect, vocala radicală a, o, u primind Umlaut:
|
Audio |
Infinitiv |
Indicativ Imperfect |
Conjunctiv imperfect |
|
haben |
Ich hatte |
ich hätte |
|
|
werden |
Ich wurde |
ich würde |
|
|
können |
Ich konnte |
ich könnte |
|
|
möchten |
Ich mochte |
ich möchte |
|
|
dürfen |
Ich durfte |
ich dürfte |
|
|
müssen |
Ich mußte |
ich müßte |
|
|
bringen |
Ich brachte |
ich brächte |
|
|
denken |
Ich dachte |
ich dächte |
5. Verbele neregulate brennen, kennen, nennen, rennen, senden, wenden formează conjunctivul imperfect din indicativul imperfect, păstrând însă vocala e a prezentului:
Conjunctivul imperfect
|
Audio |
Infinitiv |
Indicativ Imperfect |
Modul Conjunctiv imperfect |
|
brennen |
Ich brannte |
ich brennte |
|
|
können |
Ich konnte |
ich kennte |
|
|
nennen |
Ich nannte |
ich nennte |
|
|
rennen |
Ich rannte |
ich rennte |
|
|
senden |
Ich sandte |
ich sendete |
|
|
wenden |
Ich wandte |
ich wendete |
Verbul dünken are la conjunctivul imperfect aceleaşi forme ca la indicativul imperfect: deuchte sau dünkt.
La conjunctivul prezent nu se produce nici o alternanţă vocalică (Umlaut, alternanţa e - i); chiar şi verbele neregulate formează conjunctivul prezent în mod regulat:
Fahren
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich fahre |
wir fahren |
|
Persoana a II-a |
du fahrest |
ihr fahret |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es fahre |
sie fahren |
|
Audio |
Geben
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich gebe |
wir geben |
|
Persoana a II-a |
du gebest |
ihr gebet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es gebe |
Sie geben |
|
Audio |
Fragen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich frage |
wir fragen |
|
Persoana a II-a |
du fragest |
ihr fraget |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es frage |
Sie fragen |
|
Audio |
Können
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich könnne |
wir könnnen |
|
Persoana a II-a |
du könnnest |
ihr könnnet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es könnne |
Sie könnnen |
|
Audio |
Verbul sein, prin excepţie, nu primeşte nici o desinenţă la persoanele I şi a IlI- a singular conjunctiv prezent:
Sein
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich sei |
wir seien |
|
Persoana a II-a |
du seiet |
ihr seiet |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es sei |
Sie seien |
|
Audio |
Persoana I singular şi plural şi persoana a IlI- a
plural ale conjunctivului prezent coincid la toate
verbele cu formele indicativului prezent.
La verbele slabe - precum şi la verbele tari care nu
modifică vocala
radicală la prezent indicativ - a căror rădăcină se
termină în -d, -l, -chn, -dm, -ffn, -gn, -im, numai
persoana a IlI- a singular conjunctiv diferă de forma
corespunzătoare a indicativului:
persoana a III- a prezent: indicativ: er antwortet;
er findet
conjunctiv : er antworte ; er finde
VIITORUL = prezentul verbului auxiliar werden + Participiul II al verbului de conjugatt |
Viitorul anterior
Viitorul anterior se formează din prezentul verbului auxiliar werden şi infinitivul perfect al verbului de conjugat.
VIITORUL anterior = prezentul verbului auxiliar werden + infinitivul perfect al verbului de conjugat. |
Fragen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich werde gefragt haben |
wir werden gefragt haben |
|
Persoana a II-a |
du wirst gefragt haben |
ihr werdet gefragt haben |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wird gefragt haben |
sie werden gefragt haben |
|
Audio |
Gehen
|
Persoana |
Singular |
Plural |
|
Persoana I |
ich werde gegangen sein |
wir werden gegangen sein |
|
Persoana a II-a |
du wirst gegangen sein |
ihr werdet gegangen sein |
|
Persoana Ia III-a |
Er, sie, es wird gegangen sein |
Sie werden gegangen sein |
|
Audio |